Z historie
Odkazy
Balza
Model-frekvence
Čmelák Z-37
Caproni Ca.3
Albatros C.III
Fokker Dr.I
MiniCorado
MiniCorado 2
Bücker
Spitfire
FanMax review
Junior review
Joy HLG review
Argo review
Champion/Svist
Vermont Belle
Spion
Bendy 280
Vespid
Dílnička
Elektronika
  Unimat 1 (The cool tool) -takové malé shrnutí
Na podzim roku 2007 jsem vyrazil na Model Hobby do Prahy. Byl jsem připraven koupit si nějaký model pro poletování za barákem. Ale všechno dopadlo jinak. Vedle firmy, u které jsem měl vytipovaný model, měla stánek také firma The Cool Tool. Jak už to bývá, předvádění produktů této firmy vypadalo velmi lákavě. Nakonec rozhodnutí padlo pro koupi obráběcí sady Unimat -Classic. Už dlouho jsem pokukoval po nějakém takovém zařízení, abych si doma, v kuchyni, mohl vyrobit nějaký drobný detail.
Balení obsahuje velké množství dílů, ze kterých lze složit soustruh, frézku, vrtačku, přímočarou pilku, a spoustu dalších strojů. Pro složitější práce lze dokoupit spousty dílů -např. děličku, nebo frézovací hlavu pro ozubení. Samozřejmě se jedná o stroje miniaturních rozměrů. Protože jsem vlastně koupil zařízení přímo od výrobce, balení neobsahovalo český návod. Není ale nezbytně nutný. Přiložené návody a katalogy (Aj,Nj) jsou obrázkově naprosto perfektně zpracované, takže není třeba žádné řeči.
Pohon vřetene zajišťuje elektromotor 14,4V/20 000 ot/min. Jako zdroj napětí slouží trafo 220v/14,4V. Vysoké otáčky motoru se redukují pomocí ozubených kol a ozubeného řemene, který pohání vřeteno sestaveného zařízení. Základní převodový poměr je cca 1:6, ovšem lze navolit i jiný převodový poměr, zejména pak při dokoupení dalších dílů. Ale pravdou je, že toto nastavení otáček je velmi omezené. Proto je vhodné doplnit stavebnici regulátorem otáček. Výrobce takový regulátor nabízí, ovšem postačí i vlastními silami postavený. Je možné sehnat stavebnici takového jednoduššího regulátoru. Tuto možnost jsem využil i já. S tímto regulátorem je práce mnohem příjemnější.
A nyní k práci na takovémto složeném zařízení. Než jsem se dal do práce s tímto zařízením, říznul jsem si základní desku z překližky 6mm. Na tuto desku se vždy složené zařízení přišroubuje. Je dobré, na spodní stranu překližky přilepit měkkou gumu. Celé zařízení se tím ztiší, vibrace nepřechází na stůl.
Výrobce uvádí použití pro dřevo, plasty a barevné kovy. Začal jsem tedy soustruhem na dřevo. Pro začátek je v příslušenství i nůž, kterým se nechá dřevo tvarovat. Hned od začátku mi to šlo naprosto bez problémů. Soustružení dřevěných číší, které bylo k vidění na výstavě, mi šlo stejně bravurně. Postavil jsem frézku a zkusil frézovat drážky do bukového dřeva. Bez problémů. Přestavění na stojanovou vrtačku bylo během chvilky. Dalším materiálem, který přišel na řadu, byl plast. Je to měkký materiál, takže opět práce shodná, jako se dřevem. Problémy ale nastaly při práci s Hliníkem (duralem), nebo mosazí. Při soustružení i frézování bylo možné nastavit šponu max. 0,1mm, jinak zařízení vibrovalo. I tak bylo znát, že to není to pravé. Díly tohoto zařízení jsou plastové, a to se projevilo při takovéto práci. Plast snadno propruží a celý stroj se chvěje. Po celkovém času dvou hodin frézování došlo k poškození suportu. Plastová klička je zajištěná kovovou segrovkou. Ačkoli jsem tyto pohyblivé díly mazal, došlo ke zničení plastové části (viz. obr.). V zaměstnání pro mě nebyl problém si novou kličku vyrobit. Tentokrát hliníkovou.
Co se týká použití jako soustruhu. Pro nůž není žádná upínací hlava. Upíná se přímo na plastový suport. Aby nůž nepropružil, šroubuje se pod něj kovová podložka, která se opírá o lože soustruhu. Je to takové krkolomné použití, které navíc není jednoduché použít pro soustružnické nože do díry. Pokud se nůž upne přímo, bez podložky, obrábět se dá skutečně jen dřevo.
Došel jsem tedy k závěru, že takto negativně by to s tímto zařízením mohlo pokračovat dál, a tak jsem se rozhodl zakoupit provedení Metal Line. Je sice dražší, ale pro obrábění kovových dílů určitě vhodnější.
Provedení "plastové" jsem tedy prodal, a u českého zastoupení tohoto výrobce objednal provedení Metal Line. Přiobjednal jsem zároveň i děličku. Zařízení přišlo po dvou týdnech. Po otevření krabice a zběžné prohlídce dílů jsem zjistil, že obsah je mírně chudší oproti plastové vrzi. Provedení je ale perfektní. Suporty jsou celokovové, plastové díly se hledají jen těžko. Snad jen kryt řemenu, a bonusové "dřevoobráběcí" příslušenství. Vzhledem k tomu, že jsem nakoupil v České republice, balení obsahuje i český návod. Ten je bez obrázků, ale velice dobře popisuje práci s jednotlivými sestavenými zařízeními. To je vhodné především pro ty, kteří se soustruhem, či frézkou do styku ještě moc nepřišli.
Dal jsem se tedy do zkoušení tohoto zařízení. Začal jsem speciálním sestavením frézky, abych mohl sfrézovat hliníkové válce po úhlem. Vzhledem k tomu, že jsem využil třech suportů, byl jsem překvapen pevností celé sestavy při frézování. Samozřejmě je třeba přistupovat k takovému zařízení s citem. Nesmí se nastavovat zbytečně velká tříska, nebo používat příliš rychlý (jen ruční) posuv. U takto malého zařízení nelze nikam spěchat. Když už, tak je lepší nastavit menší třísku a jet větším posuvem, nežli naopak. Stupnice suportů umožňuje odečítat s přesností 0,05mm (u plastové sady je to 0,1mm).
Jako další jsem zkoušel soustruh. Univerzální sklíčidlo je našroubované na vřetenu závitem M12x1. Upnout lze průměr od 2,2 do 56mm. Výrobce udává od 1,8, ovšem to není možné, neboť čelisti jsou protočené, aby upnutý obrobek neházel. Čelisti jsou otočné a po jejich otočení, je možné upnout průměr až 65mm. Ovšem maximální točný průměr soustruhu, jakož i točná délka je závislá na způsobu sestavení požadovaného zařízení. Práce na soustruhu byla též bezproblémová. K montáži zařízení doporučuji využít zpevňujících desek. Pak lze pracovat i s většími nároky na zařízení. U tohoto modelu lze soustružnický nůž upnout přímo na suport, nebo použít nožovou hlavu, která je v příslušenství. Nožová hlava je uchycena k suportu jedním středovým šroubem, a tak je možné snadno měnit úhel nože.
Výrobce k tomuto balení přikládá i malý set pro práci se dřevem. Především je to přímočará pilka. Je to vlastně obdoba pilky, kterou vyrábí Atas Náchod. Její používání je shodné. Zdvih pilky je 5mm. Vícevrstvé překližky větších tlouštěk lze řezat taky, ovšem jen s citem a opatrně, aby nedošlo ke zlomení pilky. V příslušenství je také kotouč, na který lze přilepit brusný papír. Kotouč se našroubuje na vřeteno a zařízení lze využít k broušení.
Popsal jsem zde jen několik možných strojů, které lze postavit. Pokud je dostatek dílů, lze stavět různé zařízení podle fantazie a potřeby. A to je důvod proč jsem si toto zařízení koupil já. Na stránkách "www.j-f.cz/Modely/dílna.html" můžete shlédnout krátká videa z práce s tímto mini zařízením.
Měl jsem možnost vyzkoušet dva sety tohoto výrobce. Pokud se bude pracovat jen se dřevem a plastem, pak stačí verze Classic. Má více příslušenství, pro běžné práce není třeba nic přikupovat. Jeho cena je cca 10000,-Kč. Pokud chcete pracovat i s kovy jako je hliník nebo mosaz, určitě volte model Metal Line. Jeho cena je však o 8000,-Kč vyšší, a nějaké základní díly bude potřeba přikoupit. Firma The Cool Tool nabízí opravdu velké množství příslušenství, včetně různých nástrojů. Pokud však toužíte po něčem ještě lepším, firma nabízí toto zařízení v provedení CNC, včetně software a řídící jednotky. Cena se pohybuje kolem 50000,-Kč.
     JF