Z historie
Odkazy
Balza
Model-frekvence
Čmelák Z-37
Caproni Ca.3
Albatros C.III
Fokker Dr.I
MiniCorado
MiniCorado 2
Bücker
Spitfire
FanMax review
Junior review
Joy HLG review
Argo review
Champion/Svist
Vermont Belle
Spion
Bendy 280
Vespid
Dílnička
Elektronika
Vermont Belle
Rozpětí: 1302mm
Délka: 1200mm
Hmotnost:do 1500g
Motor: MP JET AC28/20-7
Accu: 10xNiCd 1900mAh

Tak a na tohle letadlo jsem se chystal rok. A na Model Hobby jsem ho nakonec koupil. Pro doplnění, jako regulátor jsem použil 40A(Expert) od MGM-ComPro. Regulátor je odcela dobrý. Možnosti nastavení jsou široké. Pořídil jsem k tomuto regulátoru i kabel k PC. Programování tímto způsobem je perfektní, i když tahat na letiště počítač (?)... 7.11.2004 byla stavba dokončena. Trochu mě zklamala celková hmotnost bez baterií. Byla o 110g vyšší, nežli vyšla při testu v časopisu RCRevue. Použité komponenty byly váhově shodné (možná i lehčí). Po dvou prvních letech se mi podařilo nepříjemě přistát. Odnesla to "jen" motorová přepážka. Ale když jsem viděl, jak je celý trup slepený, tak jsem celou přední část uřízl, a začal dělat po svém. Při té příležitosti jsem také lépe vyřešil chlazení uvnitř trupu. Ono celé letadlo není zrovna extra přesná práce. No, nevím, třeba jen smůla na tento kus(?). Je to holt něco jiného, když se vyrábí kus za kusem, a nebo když si člověk postaví letadlo sám.
Co se týká létání, byl jsem skutečně překvapen, jak rychlé je to éro. Při startu stačí několi metrů, a už letíte fofrem vzůru. Rychle a obratně -když se to umí. Já jsem létal spíše pomaleji a neohrabaně. Myslím ale, že je možné tento model srovnávat s akrobatem na spalovák. Délka letu je cca 10 min. Dnes, v době rozšiřování LiPolek, by asi bylo zajímavé dát do modelu baterii složenou z těchto článků. S modelem jsem se dost vyřádil. Při mých pilotních zkušenostech to byl docela adrenalin. To bylo radosti, když jsem vždy jel domu a éro bylo celé! Ovšem jedna věc mi skutečně vadila. Tou byl motor! Při určitých otáčkách dostával model vibrace, které se rozeznívaly celým trupem. Vypadalo to, jako by se měl model každou chvilku rozletět. Jak jsem později zjistil, takovýto problém s tímto motorem mělo více modelářů. Zkušební AXI běhal tiše. Pravdou však je, že výrobce ochotně takovéto motory měnil. Já jsem ho výrobci neposílal, protože...
Jednou večer létání až tak dobře nedopadlo. Už jsem měl sbaleno a chtěl vyrazit domu, když přijeli kolegové modeláři, a že ještě polétáme. Tak jsem to vytáhl, nabil baterky, a vzlétnul taky. Jenže nebyl jsem zrovna moc šikovný. Letadlo jsem si nechal odletět trochu dál, a navíc proti sluníčku, které bylo již nízko nad obzorem. Mrknul jsem si do sluníčka, ztratil orientaci, a už jsem oral... Když jsem viděl napáchané škody, ani se mi nechtělo tento model spravovat. Raději šel z domu... A vy mrkněte na fotečky :-)