Z historie
Odkazy
Balza
Model-frekvence
Čmelák Z-37
Caproni Ca.3
Albatros C.III
Fokker Dr.I
MiniCorado
MiniCorado 2
Bücker
Spitfire
FanMax review
Junior review
Joy HLG review
Argo review
Champion/Svist
Vermont Belle
Spion
Bendy 280
Vespid
Dílnička
Elektronika
SPITFIRE Mk. IX C
Rozpětí: 700mm
Délka: 560mm
Hmotnost: 146g
Motor: Turnigy C1818-3500
Accu: 2xLiPol ZIPPY 500mAh (20C)
Video:
11,5MB 23MB (mp4)


30.09.2006 Tenhle modýlek jsem začal stavět už před 18-ti měsíci. Ano, stydím se, stále není hotový. Ale až jednou bude... A proč jsem se pustil do takovéhoto modelu? Prostě v téhle velikosti jsem měl různé EPP modely. Ale balsa je balsa. A když si to člověk postaví sám a letí to, to je pak radosti. Tento model nebude žádná přesná maketa, jen mi šlo o to, aby se trochu podobal. Do tohoto modelu veškerou elektroniku mám. Tedy až na baterky. LiPol jsem ještě nezačal používat. Už se na ně těším, ale chce to nejdříve pořádnou nabíječku. Přijímač mám Penta od MZK (3g), servička nějaká taky, regl 7A od MGM ComPro, motorek jsem si převinul z CD Romky. Ovládaná mají být křidélka a výškovka (možná i směrovka-uvidíme), motor, přemýšlel jsem i o podvozku, ale to by trvalo nohem déle... Jinak konstrukci modelu se snažím zachytit na papír. Stavba není nic složitého, ale chce to přesnou práci. Takže když to někdy dodělám, bude i plánek :-)

20.07.2008 Neuvěřitelné... Po tolika letech jsem vytáhl (nepoškozený!) model. Dotvořil, potáhl, a dokonce i nabarvil. Je vysoká pravděpodobnost, že ho přecijen i dokončím!

30.07.2008 Tak dnes jsem provedl zálet. Pohonná jednotka je neuvěřitelně tichá. Ani není slyšet chod motoru za letu. Motor váží pouhých 9,5g, při plném plynu z dvoučlánku LiPol odebírá 5,3A (vrtule GWS4540). Ovšem na plný plyn není třeba létat. Stačí něco přes půl plynu, model položit do vzduchu, a už letí. Původně jsem myslel, že použiju motor MPJ -malý žlutý. Ovšem to už by bylo zbytečně moc, tak zůstane ve Vespidovi. Ovšem protože byl motor příliš lehký, musel jsem přidat 12g zátěž na čumák. Hmotnost celého hotového modelu před osazením elektroniky byla 55g. A jak lítá? Když vůbec nefouká, tak je to pohoda. Poslouchá, dá se zalétnout i trocha akrobacie, snad jen budu muset mírně potlačit motor. Je to takové příjemné polétání, ale nečekejte kolmé stoupání. To by musel být ten motor MPJ. Dnes dvě létání, zatím je model celý...

08.05.2009 Tak s modelem jsem toho nalétal dost. Ale před vánoci se model nepříjemně setkal se zemí. Dlouho jsem odkládal opravu, ale včera opět začal létat. Je až neuvěřitelné, kolik síly se skrývá v tom malém elektromotoru. Model mi ztěžkl na 155g letové hmotnosti. Dal jsem tam totiž větší baterii. Tu předešlou jsem nešťastně zkratoval a ten zlomek vteřiny nepřežil jeden článek.
    Když to ale shrnu. Model skutečně není pro začátečníka, i když pomalý let za bezvětří vypadá nezáludně. Model má velký rozsah rychlostí. Pevnost křídla je opravdu vysoká. Křídlo se fakt povedlo. Ale trup je křehký. Tam je co vylepšovat. Od kabiny dozadu bych konstrukci nechal. Ale přední část by zasloužila zpevnění. Stejně se musí dávat závaží na čumák. Ale jinak je to prostě parádní polétání hned za barákem. A to zavětru i bezvětří. ;-) A koukám, že tu není žádná fotka z letu, tak příležitostně zase někomu půjčím foťák...

04.08.2009 Spitfi lítá stále skvěle. A lítám s ním rád. Chyběly tu fotečky z letu, tak tady jsou: